Społeczeństwo potrzebuje terapii
Saturday, October 14, 2017
Jak poradzić ze stresem? Na przykład mi najbardziej pomagają joga oraz słuchanie muzyki. Nie potrafię zasnąć póki nie zrelaksuję się słuchając przynajmniej dwóch utworów muzycznych.
Z depresją aczkolwiek sytuacja może być trochę bardziej skomplikowana. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że skutecznymi środkami są zmiana nawyków i otoczenia.
Co pomaga wam?
..i jak uważacie co z kolei pomoże cywilizacji liczącej około 7 miliardów osób? Wspólne medytacje? Czy transmisja telewizyjna na której liderzy różnych państw wielokrotnie powtarzaliby pewne mantry - jako metoda profilaktyki społecznej?
Lubimy narzekać - głośny czy po cichu, do samego siebie. Wydaje mi się, że zwłaszcza w czasach dzisiejszych ciężko nam odkryć sens własnego życia i wyznaczyć ten jedyny główny cel, motyw wiodący - kiedy tam jeszcze łamać sobie głowę zastanawiając się nad problemami społeczeństwa, ekologii i gospodarki!
Jednak jeżeli w przypadku tzw. 'poszukiwania samego siebie' możemy zwrócić się książek, filmów albo wideo na YouTube by się zainspirować - w kwestiach związanych z społeczeństwem współczesnym większość z nas jest absolutnie zdezorientowana i zagubiona.
- Terapia grupowa - Eva Koťátková -
Właśnie dlatego niektórzy apelują o powrót do 'źródeł', o używanie 'metod alternatywnych', pseudonauk, natury i intuicji. Na zachodzie coraz więcej ludzi praktykuje buddyzm, pragnąc zdystansować się od trosk doczesnych i powrócić do czegoś transcendentalnego, uniwersalnego, duchowego, jakby do tego czegoś bardziej ważniejszego. Sama nawet w czasie swojego kryzysu wewnętrznego ciągle trafiałam na metody tego typu i szczerze mówiąc, nadal trochę wierzę w siłę przyciągania. Nie neguję kompletnie metod alternatywnych - dziś tak powszechnych i popularnych. Choć praktyki te nie można jeszcze udowodnić naukowo, przynoszą sporo korzyści i w pewnym stopniu pomagają (nawet jeśli działają tylko jak pigułki placebo).
Jednocześnie, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat doszło do tak olbrzymiego skoku w rozwoju technologii i nauki, że na przykład smartfony, które jeszcze w latach 90-tych były rzadkim zjawiskiem, obecnie są używane przez praktycznie każdego mieszkańca globu. Zgodnie z prognozami projektanta przemysłowego i jednego z najmądrzejszych umysłów na Ziemi Jacque-iem Fresco : jeśli już teraz nie zaczniemy kwestionować obecnie panujących systemów społecznych i ekonomicznych ryzykujemy być absolutnie nieprzygotowani na to z jaką szybkością w kolejnych dekadach człowieka w coraz większych rodzajach aktywności i pracach będzie zastępował robot.
Jednakże, nie jest to w żaden sposób zagrożenie dla człowieka przyszłości, ale zagrożenie wyłącznie dla panującego dziś okrutnego systemu. W przypadku ludzkości jest wręcz przeciwnie - roboty oraz ciągle rozwijająca się inteligencja sztuczna mogą przynieść nam ogrom korzyści, pod warunkiem, że zastosujemy je również inteligentnie i poprawnie.
- Doniczki z kwiatami - Vlad Nanca -
Prawdopodobnie, ze względu na to o ile w życiu codziennym uzależnieni jesteśmy od zwykłych smartfonów i internetu (a w szczególności sieci społecznościowych) , a raczej ze względu na to o ile pozwalamy tym narzędziom kontrolować nas, wiele ludzi nadal nie ufa daleko idącym wynalazkom z zakresu robotyki i sztucznej inteligencji. Większość społeczeństwa nadal lekceważy technologie, choć jak to zauważył nie tylko Jacque Fresco, ale także Carl Sagan w swojej książce "Świat pełen demonów, nauka jako świeczka w ciemności", nikt nie wyrzuca przez okno kuchenek mikrofalowych, telewizji i innych technologii, które stały się integralną częścią naszego życia.
Oczywiście jest to skomplikowany temat, a ja ciągle się uczę, odkrywam coraz więcej nowych informacji, faktów z najróżniejszych źródeł - książek, programów, podcastów, filmów itd.
Ale co może nam pomóc uniknąć kryzysu?
Co poradzić na te wszystkie problemy: nierówność społeczną i finansową, destrukcję środowiska?
Wychodząc z wystawy "Półprawda" w Warszawie kilka tygodni temu (więcej na temat tej wystawy na końcu blog posta) prawie natychmiast przypomniała mi się wystawa "Terapia Grupowa" Evy Koťátkovej i pomyślałam:
"Może to dokładnie to czego społeczeństwo potrzebuje? Coś w stylu integracji wewnętrznej?"
Jaka jest twoja opinia i ocena?
- [5 zdjęć u góry] Bez tytułu (Mity, ptaki i kły) oraz Kreator serii zdjęć - Petra Feriancová -
Od pewnego czasu zastanawiam się nad tymi kwestiami, słucham opinii ekspertów od różnych dziedzin próbujących znaleźć sposób na poprawę obecnej sytuacji.
Tak naprawdę sprowadza się to do następujących rzeczy:
.. po pierwsze, powinniśmy przyzwyczaić się do tego, że im dalej idziemy i rozwijamy się, tym bardziej nieodwołalnym elementem naszego codziennego życia powinna się stać metoda naukowa* (podobnie jak to zdarzyło się ze smartfonami czy komputerami w pewnym momencie)
* to znaczy być otwartym na każdy pomysł, ale nie akceptować wszystkiego tylko dlatego, że w to wierzymy. Musimy ćwiczyć zdrowy sceptycyzm i rozwijać zdolność do krytyki konstruktywnej zaczynając już od wczesnego dzieciństwa, ale przede wszystkim powinniśmy uczyć się tego sami i uczyć innych jak testować, sprawdzać nasze pomysły i fantazje poprzez badania, eksperymenty - metody tak istotne i niezbędne.
... po drugie, musimy zrozumieć, że ludzkość nie może pozostać w stanie w jakim jest dzisiaj, w tym systemie - wyraźnie zorientowanym na zysk, ze stale rosnącą konsumpcją społeczeństwa - w kapitalizmie.
Zarówno czas, jak i natura wskazują, że istniejący porządek rzeczy jest już zbyt daleki od rzeczywistości. Zdecydowanie potrzebujemy zmian.
- PraySway - kolektyw Slavs and Tatars -
- Stiletto - Nevin Aladag -
- Arena I - Iza Tarasewicz -
- Zamiast rzeźby: Pani Halina i stożki - Zofia Kulik -
- Rosetta - Ioana Nemes -
- Czarne lustro III - Vladimir Houdek -
Przydatne informacje:
Wystawa "Półprawda": zorganizowana w muzeum Królikarnia w Warszawie, gdzie prezentowane są dzieła artystów z Europy Środkowo-Wschodniej.
"W ciągu ostatnich dziesięciu lat, kiedy coraz więcej państw zaczyna podchodzić z nieufnością do globalizacji, a jako remedium na obecne problemy proponowany jest zwrot ku wartościom konserwatywnym, różnice pomiędzy Wschodem a Zachodem nabierają nowego znaczenia."
Gorąco polecam tam pójść jeśli jesteście w Warszawie.
Wystawa trwa od 10 września - do 22 października 2017 roku.
___________________
Wszystkie zdjęcia w tym blogpoście zostały wykonane przeze mnie.
0 Comments
Comment & express yourself