Polska na EXPO-2017 w Kazachstanie

Monday, July 31, 2017

Polska-expo-2017-edukacja-wystawy

Mimo, że w poprzednim wpisie na bloga bardzo szczegółowo przeanalizowałam zalety i wady tegorocznego EXPO w Kazachstanie, wydaję mi się, że pawilon Polski zasługuje na osobnego posta. Jest tego wart moim zdaniem, gdyż właśnie w nim poczułam  równowagę między materiałami multimedialnymi, wizualnymi i informacją tekstową.***

*** Niestety, z pawilonów na EXPO byłam tylko w polskim i pawilonie USA, w tym ten drugi okazał się dość rozczarowujący --> w następnych wpisach wyjaśnię na czym polegał problem.


Polska-expo-2017-edukacja-wystawy-technologie-architektura

Na ekspozycji Polski wyróżniłam dwa wiodące tematy:


  • Technologie węglowe
  • Zalesienie
Zgodnie z tą ideą, były wyposażone dwa piętra wystawy:  początkowo wydaję ci się, że wchodzisz do "kopalni przyszłości" w pewnym sensie, gdzie zaprezentowane są ostatnie postępy w dziedzinie wydobycia węgla kamiennego, a stamtąd płynnie idzie się do góry w gęsty las. Myślę, że takie przejście łatwo zrealizować w nieco kiczowaty i dziecinny sposób. Jednak organizatorzy i projektanci ekspozycji Polski zrobili coś zupełnie odwrotnego i lepszego. Atrakcyjnego i praktycznego.  Jakościowego.


         1. O TECHNOLOGIACH WĘGLOWYCH


Opracowany w Instytucie Obróbki Cieplnej Węgla w Zabrzu, węgiel błękitny został przedstawiony na EXPO-2017 jako paliwo nisko emisyjne i wysokokaloryczne, które rozwiązałoby problem ze smogiem w wielu miastach (jak np. w Warszawie, gdzie zimą smogi zdarzają się notorycznie). Dzięki używaniu czystszego paliwa - węgla błękitnego można będzie zmniejszyć emisję spalin zarówno z pieców przemysłowych, jak i z kominków i pieców mieszkańców miast.

Niezależnie od tego, wciąż uważam, że obecny stan środowiska i ludzkość potrzebują całkowitej rezygnacji ze spalania paliw kopalnianych na rzecz energii odnawialnych: energii słonecznej, wiatrowej , fal morskich czy prądów podwodnych. Cóź, węgiel błękitny to już jest dobra alternatywa i kompromis, który, mam nadzieję, jak najszybciej wejdzie w przemysł oraz w życie codzienne.



...  więcej o węglu błękitnym:


Polska-wystawy-nauka-ekologia-węgielbłękitny-ogrzewanie
Polska-wystawy-nauka-ekologia-węgielbłękitny-ogrzewanie

           2. ZALESIENIE

 Cała idea "gospodarstw leśnych" przedstawionych na wystawie Polski wynika z tematu technologii węglowych, ponieważ na węgiel została zwrócona szczególna uwaga jako na istotny element cyklu przepływu energii. Ekspozycja tłumaczy koncepcję eksperymentalnych Leśnych Gospodarstw Węglowych (LGW) - 

"w których właściwa metoda zarządzania lasami pozwoli na wchłonięcie drzewami większej ilości CO2" , czyli dwutlenku węgla, który jak już wiemy jest szkodliwy dla środowiska Ziemi w bardzo dużej mierze.

Także byłam zadowolona z tego, że zgodnie z tym co było ogłoszone na ekspozycji:

"Polska uruchomiła program rozwoju Leśnych Gospodarstw Leśnych"

Zawsze miałam sceptyczny stosunek wobec wszystkiego co dotyczy szerzenia przyjaznych środowiskowi koncepcji, ponieważ uważam, że temat ten współcześnie jest zbyt często wykorzystywany w celach nieuczciwego marketingu, brandingu i zwiększenia popularności, ale już NIE idei ochrony środowiska. Mimo to, warto zauważyć, że pawilon Polski poza pięknymi zdjęciami i klimatycznym wnętrzem wystawy podaje sporo danych statystycznych i naukowych.

Na przykład, zgodnie z informacją przedstawioną na wystawie, realizacja idei Leśnych Gospodarstw Węglowych pozwoli na związanie około 40 milionów ton CO2 w ciągu 10 lat! Aczkolwiek, nie uważam za wystarczająco wielką różnicę procent absorpcji CO2 przez wyspecjalizowane gospodarstwa leśne (w ilości 10%) w porównaniu z poziomem absorpcji CO2 przez lasy tradycyjne, pozytywnie oceniam samą ideę.

+ Bardzo zaciekawiły i mnie i sądzę, że wam też się spodobają eksponaty emitujące po naciśnięciu zapachy polskiego lasu lub dźwięki dzikich zwierząt. 

...więcej o Leśnych Gospodarstwach Węglowych:


Polska-wystawy-las-ekologia-leśnegospodarstwawęglowe-nauka
Polska-wystawy-las-ekologia-leśnegospodarstwawęglowe-nauka
Polska-wystawy-las-ekologia-leśnegospodarstwawęglowe-nauka

Nigdy nie będąc osobą bardzo patriotyczną, ani nigdy nie czując przywiązania do swojej i żadnej narodowości, mimo wszystko jestem w pewnym sensie zadowolona z poziomu na którym Polska zadeklarowała o siebie i swoim postępie technologicznym, naukowym i ekologicznym na EXPO-2017.***

***Chociaż bardziej dziwne by było, gdyby Polska tego nie zrobiła, gdyż wyraziła ona chęć do zorganizowania EXPO-2022 w Łodzi.

Wciąż się uczę (choć to jest to proces ciągnący się w nieskończoność), ale pamiętając nawet sam olbrzymi Centrum Nauki Kopernik (który miałam okazję zwiedzić trzy lata temu) doszłam do wniosku, że Polska jest gotowa gościć następną wystawę EXPO. Mam nadzieję, że tak właśnie się stanie.

Myślę, że pawilon Polski trafił w sedno w realizacji swojej ekspozycji i jej idei. Opuszczając pawilon, od razu zauważyłam, że poza możliwością podziwiania estetyki i eksponatów rzeczywiście odkryłam dla siebie sporo nowych faktów i informacji.

Mój przegląd dwóch głównych tematów pawilonu Polski jest naprawdę krótki. Dlatego tak jak było w ostatnim poście na temat "Muzeum Przyszłości" - 8-piętrowego pawilonu w kształcie sfery przygotowanego przez Kazachstan, poważnie radzę zwiedzić EXPO-2017 w Astanie albo przynajmniej kilka pawilonów na jego terytorium jeśli masz na to możliwość. Zanim wystawa zostanie zamknięta 10 września tego roku.

___________________

Zdjęcia nr 3, 4 and 5 są z expo.gov.pl , pozostałe zdjęcia zrobione przeze mnie.

Źródła :

expo.gov.pl - Ekspozycja Polski

biznes.onet.pl - Polski Pawilon na EXPO-2017 w Astanie 

inform.kz - Польша на ЭКСПО-2017, знаменитый паб Лодзи 

khabar.kz - Польша привезла на ЭКСПО голубой уголь 

You Might Also Like

0 Comments

Comment & express yourself